Затримання виконавця. Чому?

Затримання виконавця. Чому?

В четвер 26 вересня на сторінці Прокуратури міста Києва у Facebook з’явилося повідомлення про те, що приватного виконавця затримано на хабарі у тисячу доларів. Невдовзі аналогічне повідомлення з’явилося й на сторінці Дніпровського управління поліції ГУ НП у м. Києві.

Інцидент має дійсно важливе значення для кожного приватного виконавця, оскільки:
– страждає репутація безпосередньо кожного приватного виконавця;
– кожен виконавець робить для себе висновки яких помилок припускатися не можна.

Подія миттєво набула розголосу й стала активно обговорюватися в соціальних мережах, тому ми зібрали до купи відомі факти і тези.

1.Корупція – це погано.

Дійсно, приватний виконавець, як особа, уповноважена державою на виконання державної функції, надає публічні послуги і на неї поширюються вимоги та обмеження встановлені антикорупційним законодавством. Аналізуючи дописи і коментарі виконавців, ніхто не висловився схвально щодо можливих проявів корупції.

2. Презумпція невинуватості.

Не варто забувати, що фактично отримати статус підозрюваного може будь-хто і це не робить особу винною аж поки її провина не буде доведена судом.

Обурення в правничій спільноті викликало те, що і на сторінці прокуратури і на сторінці поліції затриману посадову особу SMMщики вказаних структур уже визнали “зловмисницею” не чекаючи вироку суду.

3. Постановка.

На цьому фото одночасно зображені грошові кошти, пакетики з невідомою речовиною й інформаційний буклет.

Якщо правоохоронці виявили ці речі розкладені на столі саме таким чином, тоді виникає лише одне питання – чому у повідомленнях заявлено про 1000 доларів, а на зображенні їх лише 700.

Якщо ж цей колаж був штучно викладений правоохоронцями, то виникає інше питання – для чого поклали буклет? Він є предметом злочину? Це заборонений матеріал? Чи це намагання нашкодити репутації персонально затриманої особи чи всіх приватних виконавців?

4. Де гроші?

З наступної світлини, яку демонструє прокуратура, можна побачити, що на комп’ютері лежать інші гроші. Тепер збільшилася кількість банкнот до десяти. Ба більше – це вже інші банкноти.

Якщо порівняти їх з банкнотами, що були розкладені на столі, то видно, що на першому фото із 7 банкнот 4 – нового зразка. А на другому – всі банкноти старого зразка.

Детальніше можна розглянути на фото зі сторінки поліції:

Чому правоохоронці під час затримання розкладали то одні банкноти то інші; то в кількості 7 купюр, то в кількості 10; то на столі, то на комп’ютері; то разом з пакетиками з невідомою речовиною і буклетом, а потім вирішили прибрати з кадру пакетики..?

5. Чому би й ні?

На жаль, більшість людей, і правоохоронці зокрема, не повною мірою розуміють сутність професії виконавця. Як державного так і приватного. Коли від громадянина бере в руки готівкові кошти, скажімо, інспектор податкової чи патрульний поліцейський – це майже завжди містить склад корупційного правопорушення.

Однак робота державних і приватних виконавців безпосередньо пов’язана з вилученням майна і коштів боржника. Зокрема й у готівковій формі.

Закон України “Про виконавче провадження” вимагає від виконавця в разі виявлення готівкових коштів боржника вилучити їх, скласти про це акт і зарахувати на відповідний рахунок не пізніше наступного робочого дня.

Часом, боржники самі приносять готівкові кошти, особливо в іноземних валютах (частіше рідкісних, що ускладнює їх обмін) виконавцеві з проханням звернути стягнення саме на кошти.

Відповідно, самого факту передачі боржником виконавцеві готівкових грошових коштів в іноземній валюті не достатньо щоб робити висновки про незаконність дій. Але тепер виконавцям варто бути пильними аби не стати жертвою такої провокації.

6. За що хабар?

Як зазначається в дописі Прокуратури міста Києва, виконавець вимагала хабар за завершення провадження без виконання.

Ймовірно, йдеться про обставини, передбачені п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України “Про виконавче провадження”. Вказаний пункт дозволяє завершити провадження у разі, якщо боржник не має коштів та майна і виконати рішення неможливо. Зазвичай, з таких підстав завершуються провадження щодо тих боржників, які не можуть занести 1000 доларів.

Виконавець у будь-якому разі не могла завершити провадження з таких підстав, якщо боржник все ж володіє майном.

7. Судове рішення – понад усе.

Як вдалося з’ясувати в попередньому пункті, боржник, який приніс хабар офіційно не володіє майном, не має доходів і коштів на рахунках. Отже, формально виникли підстави для завершення виконавчого провадження.

Але, судячи з подій четверга, приватному виконавцю вдалося ввести в оману боржника, пообіцявши протиправно завершити провадження і під виглядом хабара, вилучити 1000 доларів США з метою звернення на них стягнення аби, принаймні, частково виконати рішення суду.

Чи мала право виконавець під видом отримання хабара виявити готівкові кошти боржника – варто запитати в правоохоронців, які аналогічним чином під видом, скажімо, закупівлі наркотичних речовин викривають злочинців чи під видом клієнтів затримують осіб, які займаються проституцією.

8. Співпадіння? Не думаю.

Варто також звернути увагу на дійсні обставини, що супроводжували події четверга.

Кілька місяців тому, затримана в четвер приватний виконавець була позбавлена права здійснювати діяльність приватного виконавця. Тоді виконавець заявляла про тиск на неї.

Саме в четвер, її діяльність була поновлена і вже за кілька годин відбулося затримання.

От що може означати фраза високопосадовця “Тобі все одно не дадуть працювати”.


Ми наполягаємо на тому, що ставимося категорично проти корупції в новій професії приватних виконавців. Такі явища є абсолютно неприпустимими і наносять значну шкоду репутації інституту приватного виконання і кожного приватного виконавця особисто. Та постановки, наклепи й безпідставні звинувачення так само мають руйнівні наслідки.

В подальшому, державним і приватним виконавцям, якщо вони планують вчинення виконавчих дій пов’язаних з вилученням готівкових коштів боржника, задля уникнення провокацій з боку боржника і правоохоронців, радимо перед початком таких дій скласти відповідний акт і завантажити його сканкопію в АСВП (аби в системі був зафіксований час завантаження).

Поширити?