Обмеження у праві виїзду боржника за межі України

Обмеження у праві виїзду боржника за межі України

Ілля БАРДІН
Заступник начальника міжрайонного відділу ДВС по Основ’янському та Слобідському районах м. Харків ГТУЮ у Харківській області

Майже рік діє НОВА редакція ст. 441 ЦПК України відповідно до якої тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України може бути застосоване судом як захід забезпечення виконання судового рішення або рішення інших органів (посадових осіб).
Окремо необхідно зазначити, що у відповідності до ч. 5, 6 ст. 441 ЦПК України, суд може скасувати тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України за вмотивованою заявою боржника. Суд розглядає заяву про скасування тимчасового обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням сторін та інших заінтересованих осіб за обов’язкової участі державного (приватного) виконавця.

Тобто, боржник звертається до суду, який обмежив виїзд (не до апеляційного суду). У випадку, коли особі відмовлено у скасуванні обмеження виникає необхідність сплатити судовий збір та подати апеляційну скаргу.

На превеликий жаль, багато суддів вважають, що потрібно відмовляти виконавцям у задоволенні подань про обмеження лише тому, що обов’язково суд апеляційної інстанції скасує таке обмеження, що у свою чергу погіршить статистику.

Прикро сприймати формальну відмову у задоволенні подання про обмеження, коли виконавець фактично надав суду ВСІ докази отримання боржником кореспонденції, вжиття всіх можливих заходів примусового виконання, докази активної поведінки боржника з ухилення (наявність майна, його переховування, невиконання вимог, ненадання декларації, несплата боргу, неодноразовий перетин кордону, обізнаність боржника, тощо).

У випадках задоволення моїх подань всі рішення на 100% були виконані у повному обсязі, а ухвали суду не були скасовані.

Розумію, що обмеження у праві виїзду за межі України є суворим заходом, але дуже часто такий захід є ЄДИНИМ механізмом, який забезпечує виконання рішення.

Майже рік діє нова редакція ст. 441 ЦПК України, передбачений новий інститут скасування обмеження судом першої інстанції, а це унеможливлює апеляційне оскарження ухвал, що у свою чергу надає можливість суддям першої інстанції спокійно задовольняти наші подання, не переймаючись апеляційним оскарженням.

Поширити?