Приватні vs Державні. Кошти боржника

Приватні vs Державні. Кошти боржника

Щодня приватним виконавцям доводиться пояснювати потенційним стягувачем чим вони кращі за державних. Пояснити складно не тільки тому що обсяг повноважень приватних виконавців ідентичний з державними, а ще й тому, що публічне порівняння себе з іншими виконавцями (приватними та державними) заборонена статтею 10 Кодексу професійної етики приватних виконавців.

Серед переваг, що вже традиційно зараховують «приватникам» – зручна комунікація та оперативність.

Але визначальною є саме якість їхньої роботи. Важливий підхід до кожної вчиненої виконавчої дії. Приватні виконавці зазвичай використовують набагато ширший спектр своїх повноважень задля успішного виконання рішень.

Візьмемо до прикладу арешт коштів боржника.

Саме на кошти, згідно з нормами статті 48 Закону України «Про виконавче провадження», в першу чергу звертається стягнення. Також, наявні кошти на рахунку боржника можуть стати запорукою швидкого стягнення.

Але чим насправді відрізняється арешт коштів боржника державними і приватними виконавцями?

Державні виконавці, здебільшого, накладають арешт на кошти лише після отримання інформації про рахунки з Державної фіскальної служби України. Сама відповідь надходить за кілька днів, а побачить її виконавець тільки тоді, коли наступного разу відкриє це провадження в Автоматизованій системі виконавчого провадження (АСВП).

Приватні виконавці воліють накласти арешт на рахунки одночасно з відкриттям виконавчого провадження. Не знаючи в яких банках і які рахунки відкриті боржником, постановляють накласти арешт на всі кошти на всіх рахунках, що абсолютно чітко відповідає вимогам Закону. Завдяки цьому, уже протягом найближчої доби після відкриття виконавчого провадження «приватником», банк боржника зупиняє всі видаткові операції за його рахунками.

Також, подейкують, що відповідальні посадові особи банків, при надходженні постанови про арешт коштів, телефонують своїм клієнтам та повідомляють про це. Так, клієнт-боржник має принаймні кілька годин на те, щоб перевести кошти в готівкову форму, а банк, не порушуючи термінів обробки постанови, зберігає лояльність клієнта.

Проте, дехто з приватних виконавців уже успішно працює на упередження такої «співпраці». Подаючи постанову до банку офіційними електронними засобами, як передбачено статтею 28 Закону України «Про виконавче провадження», є очевидним точний час надходження постанови до банку. Доставляючи постанову на паперовому носії особисто до відділення банку, виконавець вимагає зазначення на своєму примірнику часу її одержання.

Крім того, деякі приватні виконавці вимагають від фінансової установи надати інформацію про рух коштів на рахунках. Державні виконавці таку інформацію не запитують майже ніколи.

Інформація про рух коштів дозволить виконавцю не тільки встановити факт «злиття» коштів з рахунків у день надходження постанови, але й стане підтвердженням умисного невиконання судового рішення боржником в суді при розгляді подань чи в органах поліції для притягнення боржника до кримінальної відповідальності за умисне невиконання рішення, відповідальність за що передбачена статтею 382 Кримінального кодексу України.

Крім того, чимало заможних людей, серед яких часто-густо зустрічаються «професійні» боржники, не охоче зберігають коштовні речі й готівку вдома. Попитом користуються індивідуальні банківські сейфи. Про це забувають не тільки державні виконавці, а й деякі слідчі у межах розшукових дій забувають поцікавитись наявністю такої скриньки та її вмістом.

Та й серед приватних виконавців, отримання такої інформації лише набирає популярності.

А забезпечуючи оперативний, зокрема, електронний обмін інформацією, приватному виконавцю вдається відкрити провадження, арештувати кошти, списати їх, перерахувати стягувачу і завершити провадження у той час, коли державний виконавець встигає тільки відкрити провадження і направити запити.

Власним прикладом з нами поділився приватний виконавець виконавчого округу міста Києва Дмитро Гненний. Він повідомив, що такі заходи ним вживаються в усіх виконавчих провадженнях: «Нам не важливо яка сума підлягає стягненню, хто боржник, а хто стягувач. Ми однаково мусимо вживати всіх передбачених Законом заходів, тому таку інформацію запитуємо по всім боржникам. Система налагоджена як годинниковий механізм» – сказав виконавець.

Зразок вимоги до фінансових установ приватного виконавця Дмитра Гненного
Поширити?